Nagy házalakítás Déván
2012.09.25. 20:38
A Szent Ferenc Alapítvány dévai otthonából érkezett kérést teszünk közzé, de most nem csupán gyűjtést szervezünk. Egy jó kis kaland részese lehet, aki kétkezi munkával is segíteni szeretne. A „nagy házalakítás” októberben kezdődik Déván, az alapítvány egyik fiú családjának szeretnénk igazi otthont teremteni.
10 fiú nevelője Nagyfalusi Éva, akinek nevével már nagyon sokszor találkozhattak hírleveleink olvasói. Miért éppen Éva nevelő, és miért megint ő, és az ő családja? Ki is tulajdonképpen ez a fiatal hölgy, aki ilyen aktívan szervez, gyűjt a dévai otthonnak, az ott élő gyerekeknek?
Nagyfalusi Évával 2010. tavaszán ismerkedtünk meg. Gábor akkor egy, az interneten közzétett segítségkérésre válaszolt, és mint kiderült, a 9 gyermeket egyedül nevelő fiatal hölgy a Dévai Szent Ferenc Alapítvány egyik nevelője a dévai otthonban. Éva egy budapesti, több nyelven beszélő, közgazdász diplomával rendelkező agilis, igazi modern nő, aki egy multinacionális cég anyagilag is megbecsült alkalmazottjaként élte életét. Munkája révén bejárta a világot, hozzászokott a kényelemhez, luxus szállodákhoz.. de mindez nem tűnt kielégítőnek, Ő más elhívást kapott. Feladta állását, és nagy tervekkel érkezett Dévára, ahol másnap már egy rendkívül lelakott, ütött-kopott kis lakás apró nevelői szobájában találta magát. Az ablakokon befújt a szél, a falak koszosak, a lakás felszerelése rendkívül hiányos, a fürdőszoba fala vastagon penészes volt. Csodálatra méltó kitartással és elszántsággal, nagyon sok munkával mára igazi családot teremtett a rá bízott gyerekeknek. Sőt! Támogatókat, szponzorokat, segítőket keresett, és a lakást, mint egy jó tündér, barátságos, lakályos otthonná alakította.
Szeptember első hetében jártunk Déván, akkor mesélte el, hogy most lehetősége van átköltözni egy megüresedett kertes házba. Elmentünk megnézni az új otthont. Miközben Éva boldogan mutogatta, mekkora a kert, mennyivel tágasabb, kényelmesebb lesz itt lakniuk a ma már 10 főre bővült „családjával”, nos, én a döbbenetemet nem bírtam leplezni. Éva jól mulatott arckifejezésemen. A ház a legnagyobb jóindulattal sem mondható otthonnak. Petőfi sorai jutottak eszembe: „roskadófélben van a ház, hámlik le a vakolat, s a szél egy darab födéllel már tudj' isten hol szalad; javítsuk ki, mert maholnap pallásról néz be az ég...”
Amikor ismét a már szépen felújított lakásában ücsörögtünk, nézem a konyhában a gyönyörű új padlóburkolatot, a szép csempéket, a praktikus polcokat, a szépen helyrehozott és kiegészített berendezést … és eszembe jutott, mi magunk is mennyit dolgoztunk azon, hogy mindez így nézzen ki. – De nem sajnálod itt hagyni, amikor már ilyen szépen helyrehoztad? – kérdeztem, és Éva, hűen önmagához a következőt válaszolta: Igen, ebben a lakásban már sikerült mindent szépen helyrehozni. Szuper a fürdőszoba, újak a lámpák, minden gyereknek van saját polc az ágya mellett, egyforma falvédők, függönyök… de ezt nem magunknak csináltuk. Ez a gyerekeké. Az alapítvány gyerekeié. Eddig a rám bízott gyerekek élvezték, most majd mások örülnek neki. Ezt a munkát Istennek ajánlottam. Nem, nincs mit sajnálni rajta.
Nem volt több kérdésem. Megértettem. Mint ahogyan azt is azonnal tudtam, hogy mi a feladat. Pontosan az, ami két évvel ezelőtt: össze kell gyűjteni a szükséges felszereléseket, anyagokat, és olyan lelkes segítőket toborozni, akik hajlandók eljönni Dévára segíteni.
Összeállítottunk egy listát arról, mire lenne szükség, mit gyűjtünk. Ez a lista nem csupán a dévai ház felújításához szükséges eszközöket tartalmazza. Itt szerepeltetjük a többi alapítványi otthonból érkezett konkrét kéréseket is.
A lista letölthető innen: Gyűjtés a Dévai Szent Ferenc Alapítvány javára 2012. ősz
Fotók:
A felújítandó házról készült képek: megtekinthetők IDE kattintva
Ebből a lakásból költözött ki Éva nevelő: az átadáskor készült fotók megtekinthetők IDE kattintva
Éva nevelő első dévai lakása felújítás előtt, és a 2011-es felújítás képei: megtekinthetők IDE kattintva
Nagyfalusi Éva nevelő levele:
Kertes házba költözünk!
Amikor 2010 áprilisában Dévára jöttem pont az egyik fiúcsalád nevelője elment, így kerültem én abba az első emeleti lakásba, ami a kolostor melletti két tömbházban van. A két négyemeletes tömbházban 16 család lakik és további 4 család kertes házban él a környéken. A fiúk mindig mondogatták, milyen jó lenne kertes házba költözni nekünk is, ott lehetne biciklit tartani, lenne kert, sokkal szabadabban élhetnénk!
Tavasszal jelentkeztünk a házvezetőnél, hogyha valamelyik nevelő elköltözne a 4 családi házból, mi szívesen átmennénk oda. Nyáron derült ki, hogy Joli-néni - akinek 5 éve van még nyugdíjig - átköltözik Nagyszalontára. Joli-néni a férjével 12 évig éltek ebben a házban, korábban a két fia is ott lakott a 9 nevelt fiúval. A ház egy sarokra van a kolostortól, négy szoba, konyha, két fürdő van benne, kert, garázs. Az első két szoba - ahol a fiúk laknak -szépen be van rendezve, új faágyakkal. A konyhát és a hátsó két szobát (ahol a régi nevelő lakott a családjával) viszont ők rendezték be saját bútorokkal, felszereléssel, ezért ezeket magukkal vitték Szalontára.
A ház valamikor a világháború előtt épült, téglából, Déva legalacsonyabb pontján fekszik így az 1970-es árvízkor - amikor a Maros kiöntött - egészen az ablakok tetejének magasságáig vízben állt az egész utca. Eredetileg kétszobás lakás lehetett, utána építettek hozzá egy szobát, konyhát és műhelyt. Az alapítvány 2000 előtt vásárolta meg valamivel, nemsokára Joli-néniék költöztek bele, és ők a műhelyt - ami közvetlenül a konyhából nyílt - átalakították szobának, a gangból fürdőt és előszobát csináltak. Ez a többszöri hozzáépítés-átalakítás jól megfigyelhető a tető szerkezetén (mindig a tetőt is toldták a házhoz). A házon az eredeti faablakok vannak - a műhelyből kialakított szobát kivéve, ott már műanyag ablakot szereltek be - ennek megfelelően néznek ki az ablakok. A padlózatot hajópadlóra kicserélték, kivéve a nevelői szobát, ahol még szintén az eredeti padlózat van, mára ezt már teljesen szúette, több helyen mállik szét.
A eddigi tömbház-lakásomat az elmúlt két év alatt nagyon szépen rendbe hoztuk, köszönhetően a sok segítségnek, amit kaptunk. Szeretnék most ebből a kertes házból is egy kényelmes otthont kialakítani, ahol sok-sok évig élhetnek majd a dévai gyerekek.
Két ütemben szeretném megcsináltatni:
Idén karácsonyig a legsürgősebbeket:
(1) fűtést szereltetni a két hátsó szobába, mert azokat eddig a konyhai cserépkályhából fűtötték (a cserépkályhákba gázláng van beszerelve) - ezt már el is kezdtük intézni a gázosokkal, és az alapítvány vállalta ennek a költségeit
(2) van egy befalazott ajtó a fiúk szobái és a nevelői szoba között, ezt újból megcsináltatjuk, hogy át tudjunk járni a szobák között, ne kelljen kimenni az udvarra mindig, ha a nevelői szobából a fiúk szobájába akarunk menni
(3) újravakolni és festeni a konyhát, nevelői szobát, mert ott sok helyen felpúposodott a fal, meg van repedezve és esik le a vakolat. Beszéltem kőművesekkel, az ajtó és a falak megcsináltatása körülbelül 2.000-2.500 Leibe kerül
(4) kicserélni a nevelői szobában az elszuvasodott hajópadlót vagy laminált szalagparkettára vagy fa hajópadlóra. A laminált padló körülbelül 500 Leibe kerül, ilyen használat mellett 5-10 éves élettartamot jósolnak, a hajópadló pedig 1.300 Lei körül.
(5) berendezni a konyhát: kihúzható nagy asztalt, ami köré le tudunk 11-en ülni, konyhabútort, hűtőt szerezni
(6) tuskabint szereltetni a fiúk fürdőjébe, jelenleg csak egy tustálca van
(7) berendezni a nevelői szobát, jelenleg csak egy szekrény van, és két száz éves ágy, ami nekem sajnos túl rövid
Jövő nyáron - második ütemben - megcsináltatni:
(1) a fiúk két szobájának vakolatát, ami helyenként szintén nagyon meg van repedezve és válik le
(2) új faablakokat csináltatni a jelenlegi alig záródók helyett
(3) tetőt rendbe hozni
|