Magyarnak lenni büszke gyönyörűség!
2012.02.09. 19:12
A Bökény Népe Hagyományőrző Egyesület 2009 januárjában alakult meg. Zömében apátfalvi fiatalok alapították, de volt köztük makói is. Az egyesület célja a IX.-X. századi ősmagyar kultúra megismerése, felelevenítése, magyar hagyományaink ápolása. Tudásunkat, ismereteinket szívesen adjuk át a következő nemzedéknek, ezért vállaljuk rendhagyó történelem órák tartását és iskolanapokon, rendezvényeken a csapat bemutatkozását.
Az idő elteltével a csapat is sokat fejlődött. Saját magunk elkészítettük a hajlékunkat (jurta), viseleteket varratunk magunknak, gyermekeinknek, fegyvereink, bemutató eszközeink gyarapodtak.
A polgármesteri hivatal jóvoltából az apátfalvi lőtér lett a csapat programjainak helyszíne. Cserébe tisztán tartjuk és vigyázunk rá, mintha a sajátunk lenne.
Kézműves bemutatóink a környéken is nagyon népszerűek, hisz a hölgytagok magas fokon tudják bemutatni és oktatni a nemezelés, gyöngyszövés, övszövés, szőnyegszövés, tarisznyaszövés, csuhézás, körmön fonás, makramézás fortélyait. A férfiak fafaragásban nyílvesszőkészítésben fabeégetésben, bandázsolásban, gyékénycélok készítésében jeleskednek. Nem vagyunk restek megkeresni falunkban a régi mesterségek tudóit és megkérni őket arra, hogy tanítsanak bennünket. Így tanultunk szappant főzni, gyapjút mosni és fonni, tarhonyát készíteni, kenyeret sütni.
Hisszük és valljuk, hogy Magyarországot a magyar emberek fogják kihúzni a bajból. Ennek szellemében igyekszünk helyi és környékbeli termelőktől vásárolni, amit csak lehet, felkutatni, hogy mi mindent lehet megtalálni szűkebb környezetünkben. Igazán meglepő, hogy alig-alig kell lemondanunk bármiről is. Kis közösségünket ellátjuk házi őrölt pirospaprikával, mákkal, dióval, mézzel, házi tésztával 100%-os rostos üdítővel szürkemarha tejjel, házi túróval, sajttal, zöldségekkel, savanyú káposztával, a tótkomlósi malomból liszttel. Tartunk otthon jószágot, több családnak lovai is vannak, akiket hátas lovaglás, lovas kocsikázás mellett boronálásra, fuvarozásra is használunk. Műveljük kertjeinket, befőzünk-savanyítunk. Kamráinkban sorokban állnak a befőttek, lekvárok, rostos levek, ivólevek, szószok, sűrítmények. 2011 nyarán gyümölcsöket aszaltunk, hisz így őrzi meg legjobban tápanyag és vitamintartalmát a gyümölcs.
Minél nagyobb önellátásra törekszünk, úgy, ahogy valamikor nagyszüleinktől tanultuk, láttuk.
Télen minden háznál disznót vágunk hagyományos módon. Úgy dolgozzuk fel, ahogyan dédszüleink is tették. Csapatunk tagjai ilyenkor kölcsönösen segítenek egymásnak, ki miben tud. Sokan a csapatból már évek óta nem járunk a multikhoz, hisz tudjuk, az a pénz, amit oda viszünk, a külföldet gazdagítja. Tanulunk és tanítunk. Előadásokat szervezünk a Faluházban, amik igen népszerűek. Rozgics Máriát már kétszer hallgattuk, Magyar élet, magyar lélek című könyve minden családnál megtalálható. Olvashatunk benne népi gyógymódokat, házi praktikákat, nagyanyáink receptjeit. 2011. januártól rovásírás tanfolyamon vett részt a csapat. 2012. telén a gyógynövényekről, gyógyteákról bővítjük ismereteinket. Szeretünk együtt lenni, hisz hasonlóan gondolkodunk, és a csapat már az elején kimondta, hogy család és gyermekbarát programjaink lesznek. Hisz ha jól számolom, 15 kisebb nagyobb gyermek van közöttünk, amikor összejövünk.
Nyitottak vagyunk sok mindenre, csak magyar legyen, és előre mutasson. A múltunkat szervesen próbáljuk beépíteni a mindennapjainkba és fogódzót találni benne ezekben a nehéz időkben.
A csapat jelmondatával búcsúzom: „Magyarnak lenni büszke gyönyörűség…”
Ha valaki többet szeretne rólunk megtudni az a www.bokenynepe.gportal.hu honlapunkat olvassa.
|